Bask

Projekt powstał w ramach warsztatów Szklane Struktury, w którym uczestniczyli: Maja Piss, Kaja Szuba, Maja Szuba, Zuza Krawczyk, Natasza Klempel, Bartosz Kurpisz, Nicola Cisowska, Iga Cisowska, Klara Luty, Mia Świst, Matylda Stożek, Julia Konwent, Ada Królikowska, Hania Kuciel, Jagodę Kurzewska.

Projektanci skoncentrowali się na MOBILU utkanym z rurek i koralików szklanych. Obiekt ma “dwie twarze”. Utkany na płasko tworzy sieć trójkątnych modułów przylegających do siebie promieniście. Taki zbiór przypomina nieco zaczątek do sieci pajęczej. Składa się z rurek szklanych o jednej długości i koralików szklanych, które wprowadzają do układu nieco figlarności i miękkości. Prowadzona nitka jest usztywniona na długości rurek, natomiast w miejscu nanizania koralików, buduje bardziej miękką linię.
Układ ma oś, więc wyprowadzona z osi nitka po podwieszeniu nadaje sieci trójwymiar. Luźne łączenia opadają pod wpływem grawitacji, tworząc graniastą konstrukcję przetykaną koralikowymi łukami. Przy niewielkim podmuchu czy ruchu powietrza spowodowanym przechodzącą osobą, obiekt zaczyna obracać się wokół osi, mieniąc się blikami. Ten obiekt kojarzy się z popularnymi na terenie Polski ludowymi, dekoracyjnymi konstrukcjami ze słomy, zwanymi pająkami, które zawieszane były pod stropem dla ozdoby wiejskiej izby.
Klarowność i wykorzystanie naturalnych właściwości dwóch szklanych elementów: rurki i koralika, skłoniły twórców studia BASK do zaprojektowania swoistej szklanej tkaniny, która dzięki łączeniu za pomocą tekstylnych wiązań, zyska w większej skali na elastyczności. Powstała koncepcja uniwersalnego splotu, który zachowa lekkość i mógłby być powielany zarówno w małej, jak i większej skali. Dlatego zachowano układ oparty na trójkątach, zmieniono jedynie proporcje i układ promienisty na pasowy. Szklana ażurowa tkanina jest otwartą kompozycją, która może rozrastać się w nieskończoność. W formie zasłony może posłużyć do dzielenia przestrzeni, zachowując transparentność i lekkość we wnętrzu. Natomiast utkane fragmenty w małej skali są interesującymi strukturami do wykorzystania w lampach lub jako konstrukcje dla roślin. Otwartość projektu pozwala na wprowadzenie barwnego szkła, dzięki któremu monochromatyczna tkanina może zyskać natężenie koloru, niosącego ze sobą dodatkowe skojarzenia.