ksiazka, bajka drukowana z wyobrazni

 

Projekt powstał w ramach warsztatu Bajka drukowana z wyobraźni, w którym uczestniczyli: Marta Skowrońska, Dominik Stawiarski, Antonina Górska, Zofia Kryza, Mia Duławska, Zuzanna Mandat, Marysia Sztyglic, Antonina Witmajer, Franciszek Witmajer, Olaf Taczkowski, Emilia Taczkowska, Hubert Taczkowski, Przemysław Sobota, Adam Dolasiński, Hanna Kuciel.

Bajka drukowana z wyobraźni to wynik twórczej współpracy pomiędzy dziećmi a dorosłym – zawodowym artystą grafikiem, Mariuszem Gorzelakiem. W trakcie warsztatów plastycznych, najmłodsi zgłębili tajniki powstawania ilustracji książkowych tradycyjnymi technikami grafiki warsztatowej, tworząc przy użyciu igieł i płytek matryce do odbijania obrazów.  A ponieważ pewna ręka i precyzja to tylko połowa sukcesu, młodzi graficy nauczyli się podążać za tym najpotężniejszym impulsem twórczym, jakim jest bujna, kolorowa i niczym nieograniczona fantazja, tworząc ilustracje „drukowane” wprost z wyobraźni. Zostały one na koniec uzupełnione komentarzem w formie haiku i zebrane w niezwykły tomik, w którym obraz przeplata się z poezją, a marzenia z jawą.

Jak zaznacza sam projektant, grafika jest procesem. Składa się on z kilku podstawowych etapów:
Po pierwsze: wyobraźnia. Każde dziecko ma niezwykłą wyobraźnię, wystarczy je tylko zainspirować. Początek każdego rysunku powstaje w głowie, z ochoty. Później tylko wystarczy dokładać powolutku: szczyptę żartu, odrobinę anegdoty i kilka kropel ulubionych wspomnień.
Po drugie: wykonanie (i nie ma tu żadnej tajemnicy): narzędzia graficzne są precyzyjne i trochę inne niż te z piórnika – jest igła (ale nie do szycia); jest płytka, która magicznie zamienia się w matrycę; jest farba (oczywiście kolory są różne).
Po trzecie: edycja i drukowanie. Prac jest wiele i każda oryginalna, świeżutka, pachnąca. A wszystko dzięki wcieraniu, wycieraniu, wałkowaniu, odbijaniu i magii prasy.

Skład, opracowanie graficzne, ręczne szycie i oprawa: HISTERIA

bajka