projekt Niezbędny bohater

Projekt powstał w ramach warsztatu Niezbędny bohater, w którym uczestniczyli: Ingrid Siek, Krzysztof Kołcio, Ida Raulusevius, Micha Kozioł, Tymon Kaczyński, Kalina Jankiewicz, Krzysztof Kras, Wiktor Tymicki, Maksymilian Drej, Oskar Jankiewicz, Nikola Cisowska, Mieszko Bińkowski, Martyna Wiśniewska, Marcel Pietrzak.

Celem projektu było zaprojektowanie narzędzia do komunikacji między dzieckiem a dorosłym, dorosłym a dzieckiem. Projektantkom zależało, aby powstała zabawka, która stanie się świetnym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu rodziców z dziećmi. Pobudzi wyobraźnię, zainspiruje do tworzenia mikro światów i opowiadania o nich.

Może to super bohater a może super bohaterka?

Podczas warsztatów postały projekty Bohaterów o różnych mocach, funkcjach, kształtach i kolorach.

BOHATER ŻÓŁTYCH może być w kilku miejscach naraz oraz ładnie się kłania.Jego atrybutami są tarcza na plecy, laserowe oczy, które mogą hipnotyzować, rakiety zamocowane na dłoniach oraz  różdżka do wyczarowywania rzeczy.  Ten bohater ma również swojego superpomocnika, który pożarł komputer.

BOHATER CZERWONYCH ma moc lewitacji i lata. Nazywa się Iron Man. Posługuje się złotym toporem, ma czarodziejską czapkę ze śmigłem do latania, superłańcuch i supertarczę, pierścień mocy, a także zegarek do przenoszenia w czasie. Wspiera go superpomocnik schowany w kieszonce.

BOHATER NIEBIESKICH składa się z dwóch żywiołów – wody i ognia. Dwużywiołek, bo tak się nazywa, posiada tarczę i pelerynę z wody i ognia, skrzydła oraz ochronny zielony hełm i zbroję. Jego głowa jest głową mumii, w jednym oku ma kroplę wody, a w drugim ogień.

 Z dziecięcych pomysłów, rozwiązań konstrukcyjnych, stworzonych różnych faktur, struktur budujących Bohatera i określających go atrybutów wymyślonych przez dzieci, projektantki wybrały esencję i zaprojektowały system papierowych elementów do składania trójwymiarowej postaci.

Tym samym Niezbędny Bohater to gra – zabawka do składania. Jest znakomitym sposobem na werbalizację naszych potrzeb, wyobrażeń, fantazji i przy tym świetnym gadżetem.

Może być pretekstem do spotkań, ciekawej wymiany, nauki o nas samych i do świetnej zabawy. Powstała w wyniku fuzji energii, wyobraźni i wrażliwości  Młodych Ekspertów oraz wiedzy projektantek na temat papieru.

Bohater może doskonale pomóc w procesie edukacyjnym dziecka – i często nas dorosłych również. Pomaga w rozwoju i budowie relacji podczas zabawy i składania papierowych elementów. Zabawa w pytania i odpowiedzi takie jak np:

  • kim jest superbohater ?
  • jak wygląda ?
  • czy umie prasować czas?
  • czym podlewa marzenia?
  • jak i gdzie sadzi pomysły?
  • czym oswaja włochacze zza szafy?
  • jak doprawia zupę z nocy?
  • z czego piecze czarną dziurę? etc..

System jest świetną bazą dla działań wyobraźni użytkownika. Składając dowolnie papierowe elementy, dopisując na nich komentarze czy kolorując, dorysowują historyjki, wyginając, tnąc, multiplikując elementy użytkownik ma możliwość stworzenia swojej własnej wersji Niezbędnego Bohatera. Sam papier tylko czeka!